9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Поради влошената состојба со вирусот, Словенија ги продолжува рестрикциите

Најчитани вести

Словенечката влада заради влошената состојба со вирусот Ковид-19 ги продолжи повеќето рестриктивни мерки за најмалку уште седум дена

Во Словенија, важноста на повеќето претходни регулативи и мерки се проширува, вклучително и онаа што забранува луѓе да се собираат во образовни институции, рече на прес-конференција владиниот портпарол Јелко Кацин, додавајќи дека образовниот процес на учење од дома ќе продолжи и дека училиштата пред 18 јануари нема да можат да се „отворат“, како и фактот дека таквата одлука е донесена врз основа на мислењето на експертската група за ковид-19, пренесува Хина.

Што се однесува до забраната за движење со цел да се потисне ширењето на вирусот, тие остануваат исти и ќе бидат продолжени барем до 18 јануари, а работата на лифтовите на скијачките центри сепак ќе биде забранета, изјави министерот за внатрешни работи Алеш Хојс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести