Home » Поплави во Бразил, десетици загинати меѓу кои и деца

Поплави во Бразил, десетици загинати меѓу кои и деца

by Журнал.мк

Најмалку 19 лица, меѓу кои седум деца, загинаа во лизгање на земјиштето и поплави предизвикани од обилните дождови во бразилската држава Сао Паоло.

Властите информираа дека уште девет лица се повредени, а пет се водат за исчезнати, додека околу 500 семејства останале без покрив над главата.

Гувернерот на Сао Паоло, Жоао Дорија, кој вчера ги посети поплавените подрачја одобри околу 2,8 милиони американски долари за итна помош за загрозените градови.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More