Home » Попладне најава за невреме проследено со ветер, дожд, грмежи и град: препораките се да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја

Попладне најава за невреме проследено со ветер, дожд, грмежи и град: препораките се да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја

by Журнал.мк

Денес, од пладневните часови, особено во западниот дел и на крајниот исток, ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за изолирана појава на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и појава на град.

Поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, за време на викендот и на почетокот на следната работна недела во попладневните часови претежно во јужните делови ќе има појава на повремен пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град.

Во Скопје и регионот, денес и во деновите од викендот, во попладневните часови ќе има појава на повремено пороен дожд проследен со грмежи и услови во делови од котлината да има појава на кртаткотрајно невреме.

Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност и да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More