Home » Полски војник почина откако беше ранет на границата со Белорусија: министерот испрати протестна нота

Полски војник почина откако беше ранет на границата со Белорусија: министерот испрати протестна нота

by Журнал.мк

Полски војник почина вчера откако мигранти го избодеа со нож на границата со Белорусија.

Инцидентот се случил на крајот на мај, кога мигрантите се обиделе да преминат границата кон Европската унија. Варшава најави дека ќе бара Белорусија да го предаде лицето одговорно за смртта на војникот.

– И покрај укажаната помош во областа на злосторничкиот напад на границата со Белорусија и напорите на лекарите, неговиот живот не можеше да се спаси – се наведува во соопштението.

Во последните недели се зголеми бројот на мигранти кои се обидуваат илегално да преминат, а граничарите пријавиле голем број насилни инциденти.

-Бараме белоруските власти да го утврдат идентитетот на овој убиец и да им го предадат на полските власти – изјави министерот за надворешни работи Радослав Сикорски.

Протестна нота ќе биде доставена до белорускиот вршител на должноста подоцна во четврток, рече тој. Полска неодамна објави планови за зајакнување на границата и повторно воведување тампон зона од 200 метри. Белорусија ги отфрла обвинувањата дека помага да се префрлат мигрантите до полската граница.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More