Home » Полска инвестира повеќе од 2 милијарди евра во зајакнувањето на својата источна граница

Полска инвестира повеќе од 2 милијарди евра во зајакнувањето на својата источна граница

by Журнал.мк

Полска ќе инвестира повеќе од 2 милијарди евра во безбедноста и воспоставувањето на границата со Русија и Белорусија, која ја претставува и источната граница на Европската унија, изјави премиерот Доналд Туск.

„Одлучивме да инвестираме 10 милијарди злоти, или околу 2,34 милијарди евра, во нашата безбедност, а особено во обезбедувањето на нашата источна граница“, изјави Туск на новинарите кои го презентираа проектот наречен „Источен штит“.

„Овој фортификациски систем, кој ја зајакнува 400-километарската граница со Русија и Белорусија, ќе биде елемент на одвраќање, стратегија за отфрлање на војната од нашите граници“, додаде тој, прецизирајќи дека работата е веќе започната.

Полска, чија територија се граничи со руската енклава Калининград и Белорусија, како и со Украина, стравува дека ќе биде следната цел на Москва.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More