Home » Погодена бензинска станица во руски напад во Харков, по што се запалиле 14 згради

Погодена бензинска станица во руски напад во Харков, по што се запалиле 14 згради

by Журнал

Најмалку седум лица, од кои три деца, загинаа во пожарот што избувна како последица на синоќешниот руски напад врз Харков, соопштија украинските власти.

„За жал, бројот на загинати во нападите на Харков се зголеми на седум. Меѓу нив има три деца на возраст од седум, четири години и шест месеци“, напиша на Телеграм Олех Синехубов, шеф на регионот Харков.

Украинските власти претходно објавија дека руски беспилотни летала удриле во бензинска пумпа во текот на ноќта, а како резултат на овој удар се излеало гориво и дека пожарот се проширил на 14 станбени згради на површина од 3.700 метри квадратни.

Во моментов пожарите се гаснат и се утврдува бројот на жртвите, јавуваат украинските медиуми. Украинското воздухопловство утринава соопшти дека руските сили лансирале 31 беспилотно летало „Шахед-136/131“ во Украина, од кои 23 се уништени.

Мета биле регионите Харков и Одеса, а четири лица се повредени во нападот на регионот Одеса.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More