Home » Подофицер на вооружените сили на Србија повреден на вежба, друг паднал во вода, се трага по него

Подофицер на вооружените сили на Србија повреден на вежба, друг паднал во вода, се трага по него

by Журнал.мк

Подофицер на вооружените сили на Србија денеска е тешко повреден за време на вежба на каналот Дунав-Тиса-Дунав, додека по падот во водата се уште се трага по друг подофицер, соопшти денеска српското Министерство за одбрана.

Како што се наведува во соопштението, инцидентот се случил при реализација на редовни практични активности на слетување од хеликоптер на водната површина на каналот Дунав-Тиса-Дунав, во реонот на воениот комплекс „Орешац“ околу 12:15 часот.

Вежбата ја изведоа припадници на 72 бригада за специјални операции.

По укажаната прва помош, повредениот подофицер бил итно пренесен во Општата болница во Вршац.

Јавноста ќе биде информирана за резултатите од потрагата по припадник на 72 бригада за специјални операции, како и за состојбата на повредениот војник, стои во соопштението на српското Министерство за одбрана.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More