Home » Подгответе се за нови пресврти со времето

Подгответе се за нови пресврти со времето

by Журнал.мк

До четврток времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, силен ветер и услови за појава на град, краткотрајно во форма на невреме. Долж Повардарието ќе дува засилен ветер од југоисточен правец (над 60 km/h). Во петок и сабота ќе настапи преодно стабилизирање на времето со пораст на температурата. Од недела повторно се очекува нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи и појава на невреме.

Прогноза за 16.05.2024
Минимална температура: 6°C до 13°C
Максимална температура: 15°C до 22°C

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието засилен ветер од југоисточен правец. Локално ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи, силен ветер и услови за појава на град.

Прогноза за 17.05.2024
Минимална температура: 7°C до 14°C
Максимална температура: 21°C до 28°C

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од југоисточен правец.

Прогноза за 18.05.2024
Минимална температура: 6°C до 12°C
Максимална температура: 23°C до 30°C

Сончево и топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More