Home » Под мотото „Обединети за Преспа“ викендов ќе се одржи Форум за развој на Преспанското Езеро

Под мотото „Обединети за Преспа“ викендов ќе се одржи Форум за развој на Преспанското Езеро

by Журнал.мк

На отварањето на Форумот ќе присуствуваат и министрите за екологија и европски интеграциин, како и амбасадорот на ЕУ во Македонјија, Дејвид Гир. Форумот воедно ќе биде инцицијација на заедничка платформа за меѓусебна соработка меѓу граѓанските организации од регионот на Преспа со цел заеднички да конкурираат на повиците за искористување на европскиот фонд за Преспа тежок 18 милиони евра, а наменети за одржување и развој на богаттото природно богатсво и цивилизациски значајното културно наследство.

Под мотото „Обединети за Преспа“ од 12 до 14 јули на брегот на Преспанското Езеро, во Претор ќе се одржи Форумот за развој на Преспа кој ќе ги обедини граѓанските организации, како и сите други релевантни фактори од трите држави кои ги делат водите на ова езеро.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More