Home » Почнува изборниот караван, Пендаровски во Прилеп, Силјановска во Скопје пред Влада

Почнува изборниот караван, Пендаровски во Прилеп, Силјановска во Скопје пред Влада

by Журнал.мк

Почна кампањата за претседателските избори. Во трка за фотељата на вила „Водно“ седум кандидати. Кампањата ќе трае до 22-ри април на полноќ, а гласањето во првиот круг е на 24-ти април-среда, и е неработен ден. За парламентарните избори пак, 17 коалиции и партии и една независна листа, кои треба да ги потврди Државната изборна комисија.

Листи во сите шест изборни единици имаат СДСМ и коалицијата, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, ЗНАМ на Максим Димитриевски, ГРОМ на Стевчо Јакимовски, коалицијата на ДУИ, на албанската опозиција „Вреди“ и Левиц

Местата до реден број 7 на гласачкото ливче за 8-ми мај веќе се резервирани за партиите кои поддржуваат претседателски кандидат. За останатите, ДИК треба до 13-ти април да направи жрепка.

Изборниот караван на кандидатот за претседател Стево Пендаровски почнува со централен митинг во Прилеп. Претходно Пендаровски ќе ги посети Кривогаштани и Крушево. ВМРО-ДПМНЕ вечер пред Владата ќе одржи митинг, на кој ќе говорат кандидатката за претседател Гордана Силјановска-Давкова и лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

Кандидатот на ДУИ, Бујар Османи најави прес пред вила „Водно“, а Билјана Ванковска и Левица ќе се претстават пред струмичани. Претседателскиот кандидат Максим Димитриевски кампањата ја почнува од Крушево.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More