Home » Почнува Европското екипно првенство во шах, македонските репрезентации очекуваат добар настап

Почнува Европското екипно првенство во шах, македонските репрезентации очекуваат добар настап

by Журнал.мк

Во црногорскиот град Будва денеска почнува 24. Европско екипно првенство за шахисти и 15. Европско првенство за шахистки, а македонскиот шах ќе биде застапен со репрезентации во двете конкуренции.

Во составот на машката репрезентација, селекторот Атанас Кизов ги повика интернационалните мајстори Филип Панчевски, Никола Николовски, и Тони Лазов, како и двајца фиде мајстори – Емил Ристески и Андреј Велјаноски.

Во составот на женската репрезентација, предводена од селекторот Љубиша Андоновски се биде мајсторот Моника Стојковска, како и Ивана Манова, Катерина Петровска, Сања Трајковска и Моника Жежовска.

Двете репрезентации изразија задоволство од реализираните подготовки и најавија добар настап на Европското првенство кое ќе трае до 20 овој месец.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More