7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Почина полицаец по немирите во Капитол Хил

Најчитани вести

Полицаецот Брајан Сикник почина од повредите здобиени во немирите во средата предизвикани од приврзаниците на актуелниот претседател Доналд Трамп на Капитол Хил.

Тој е петта жртва на немирите, бидејќи претходно беше објавено дека четири лица беа убиени откако приврзаниците на Трамп упаднаа во зградата на Конгресот со цел да спречат парламентот да ја потврди победата на Џо Бајден на претседателските избори.

„Полицаецот Сикник одговори на немирите во средата, на 6 јануари 2021 година, во американскиот Капитол и беше повреден додека беше во физички судир со демонстрантите“; се вели во соопштението на полицијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести