Home » ПОЧИНА МУЗИКОЛОГОТ КОСТАДИН КОСТАДИНОВСКИ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА „ФОЛК-ФЕСТ ВАЛАНДОВО“

ПОЧИНА МУЗИКОЛОГОТ КОСТАДИН КОСТАДИНОВСКИ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА „ФОЛК-ФЕСТ ВАЛАНДОВО“

by Lina Muslija

Вчера во Скопје почина Костадин Костадиновски, еден од основачите на „Фолк-фест Валандово“ , „Интерфест – Битола“, „Тетовски филиграни“, „Еврофест“ и „Денови на уметноста на децата сираци од балканските држави“. Имаше 86 години.

Костадиновски беше познат музички новинар, музиколог, музички критичар, публицист и композитор.

Дипломирал на Факултетот за музичка уметност во Белград на отсекот по музикологија. Долги години работеше како музички уредник и новинар во Македонското радио – Радио 2.

Напишал околу 5.000 критики за уметници од целиот свет како и повеќе музички публикации меѓу кои познатата музичка монографија „Трајко Прокопиев – животно дело“ и делото „Од блузот до музичката авангарда“ кое се користи како литература на катедрата по естрада на музичката академија во Софија.

Автор е на „Одгласи од концертните сали“, публикација која содржи 160 музички критики, есеи, осврти, критики и рецензии за  познавањата на музичките жанрови од фолклорот до џез и класичната музика.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More