Home » Почина Франц Бекенбауер

Почина Франц Бекенбауер

by Журнал

Бекенбауер е роден на 11 септември 1945 година во Минхен и одбележа епоха во светскиот и германскиот фудбал.

„Со најдлабока болка објавуваме дека нашиот сопруг и татко, Франц Бекенбауер, почина мирно во сон во неделата, опкружен со членовите на неговото семејство. Бараме да го оплакуваме во мир и да се воздржите од прашања“, се вели во соопштението на семејството.

Бекенбауер ќе остане запаметен по тоа што со Германија беше светски првак и како играч и како тренер.

Неговото име ќе остане синоним за Баерн, каде за 13 години одигра преку 400 натпревари и освои се што можеше.

Како активен фудбалер го освои Светското првенство во 1974 година, а потоа како тренер во 1990 година. Со Баерн четири пати ја освои Бундес лигата, три пати Лигата на шампионите, а во 1972 и 1976 година беше избран за најдобар играч во Европа како добитник на Златната топка.

Во 1977 година се пресели во Космос од Њујорк, а во 1980 година се враќа во Германија во ХСВ, со која го освои домашното првенство во 1982 година. Од 1984 до 1990 година беше селектор на Германија, а од 1994 до 2009 година беше претседател на Баерн. Како спортски директор беше и во Олимпик од Марсеј.

Познат по прекарот Кајзер Франк, важи за едно од најдобрите централни полувремиња во историјата на фудбалот, а во националниот тим одигра 103 натпревари и постигна 14 голови.

Тој боледуваше од Алцхајмерова болест, со поврзана деменција, а последен пат беше виден во јавноста во јануари минатата година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More