Home » ПОЧИНА БЕРНАРД ХИЛ Имаше маестрални улоги во во „Титаник“ и во „Господар на прстените“

ПОЧИНА БЕРНАРД ХИЛ Имаше маестрални улоги во во „Титаник“ и во „Господар на прстените“

by Lina Muslija

Актерот Бернард Хил, кој глумеше во филмовите „Титаник“ и во „Господарот на прстените“, почина на 79-годишна возраст.

Хил го играше капетанот Едвард Смит во филмот награден со Оскар од 1997 година. Друга истакната улога беше кралот Теоден во трилогијата „Господар на прстените“.

Тој имаше главна улога во ликот на Џозер Хјуз во легендарната драмска серија од 1980-тите „Момци од црните работи“.

Неговиот агент Лу Коулсон потврди за Би-Би-Си дека Хил починал во раните утрински часови.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More