Home » По собраните потписи, ДИК ќе ги проверува кандидатите дали исполнуваат критериуми за претседателски кандидат

По собраните потписи, ДИК ќе ги проверува кандидатите дали исполнуваат критериуми за претседателски кандидат

by Журнал.мк

Со новиот механизам, ДИК автоматски ќе ги прибавува потребните податоци од соодветните регистри на надлежните институции за да потврди дека кандидатите ги исполнуваат уставните и законските услови за кандидатура.

Ова значи дека кандидатите повеќе не треба самите да обезбедуваат потврди за нивниот државјанство и жителство во Република Македонија.

Исто така, ДИК го усвои Водичот за гласање за лицата со попреченост, што им овозможува на овие лица полесен пристап и учество во гласачкиот процес.

Ова е чекор кон подобрување на изборниот процес и овозможување на сите граѓани да ги исполнат своите демократски права без пречки.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More