Home » По Скопје, Фон дер Лајен во Приштина на средби со претседателката Османи и премиерот Курти

По Скопје, Фон дер Лајен во Приштина на средби со претседателката Османи и премиерот Курти

by Журнал.мк

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен, која вчера во Скопје ја започна својата четиридневна посета на земјите од Западен Балкан, денеска ќе го посети Косово, каде што ќе се сретне со претседателката на државата Вјоса Османи и со премиерот Албин Курти.

Како што се наведува во соопштението од кабинетот на Османи, нејзината средба со претседателката на ЕК ќе започне во 13 часот и 15 минути.

Високата европска претставничка подоцна ќе се сретне со премиерот на Курти, а оваа средба е предвидено да започне во 14 часот и 40 минути.

По Приштина, Фон дер Лајен ќе ја продолжи балкансаката турнеја во Црна Гора, Србија и Босна и Херцеговина.

Како што е најавено од Брисел, за време на посетата на главните градови на Западен Балкан, претседателката на Европската комисија ќе ја претстави Инвестициската рамка за Западен Балкан, која е заедничка иницијатива на Европската Унија, финансиските институции и донаторите, насочена кон социо-економскиот развој и европската перспектива на земјите на Западен Балкан.

Инвестицискиот пакет планиран од Унијата за развој на регионот изнесува шест милијарди евра, од кои 2,1 милијарди евра грантови и четири милијарди евра кредити, со тоа што оваа помош за регионот ќе биде условена од степенот на спроведените реформи во секоја од земји одделно.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More