Home » Пијан 14-годишник го возел дома попијаниот татко, пожарникари го сечеле возилото да ги извлечат по сообраќајката

Пијан 14-годишник го возел дома попијаниот татко, пожарникари го сечеле возилото да ги извлечат по сообраќајката

by Журнал.мк

Четиринаесетгодишник е полесно повреден, додека татко му се бори за живот во болница откако со возило излетале од патот во селото Ткалци кај Крапина, Хрватска.

Како што пренесува локалниот портал „Загорје“, сообраќајната незгода ја предизвикал 14-годишникот кој возел под дејство на алкохол и каде поради неприлагодена брзина удрил во арматурните мрежи поставени на потпорниот бетонски ѕид покрај патот.

Пожарникарските екипи кои интервенирале морале да го исечат автомобилот со ножици за да го извлечат повредениот татко, кој бил пренесен во Општата болница Забок, каде се бори за живот со пукнат мочен меур и тешка повреда на аортата. Момчето поминало со полесни повреди.

И на двајцата им било измерено значително количество алкохол во крвта.

Според информациите од хрватската полиција, сообраќајната незгода била предизвикана поради неприлагодена брзина, а возачот, малолетно лице родено 2007 година, управувал со 1,29 промили алкохол во крвта. Против него е поднесена кривична пријава до Државното правобранителство за млади во Загреб, а во целиот случај ќе биде вклучен и Центарот за социјални работи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More