30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Пенс: Немам овластувања да ги поништам резултатите на Изборниот колеџ за претседателските избори

Најчитани вести

Американскиот потпретседател Мајк Пенс, денеска нагласи дека нема да интервенира за да се запре сертифицирањето на изборната победа во Конгресот на демократот Џо Бајден.

„Уставот ме ограничува да потврдам еднострано овластување, да утврдам кои изборни гласови треба да бидат преброени, а кои не“, наведе Пенс во изјавата објавена кога заедничката седница на Конгресот почна да ги заверува гласовите на Изборниот колеџ од изборите за претседател на САД на 3 ноември

Изјавата беше објавена во моментот кога Трамп го повика Пенс од митингот во Вашингтон да одбие да ги потврди резултатите од Изборниот колеџ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com