23 C
Skopje
Tuesday, May 11, 2021

Пелоси повторно претседава со Претставничкиот дом на САД

Најчитани вести

Ненси Пелоси е реизбрана за претседателка на Претставничкиот дом на американскиот конгрес.

Таа ги води демократите во долниот дом на Конгресот од 2003 година, и е единствената жена која беше претседател на тоа тело.

Пелоси доби 216 гласа наспроти 209 гласа за републиканскиот претставник Кевин Мекарти, кој повторно ќе биде лидер на републиканското малцинство во тоа тело.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести