18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Павлов: Toa дека се плашиме од некакво македонско малцинство во Бугарија е неодржливо

Најчитани вести

Историчарот Пламен Павлов во интервју за бугарски „Фокус“ вели дека Бугарија немала друг избор освен да каже „не“ за македонските преговори. 

Тој тврди дека  има бугарско малцинство во Македонија.

„Во македонската пропаганда, која добива гебелсовски обем од време на време, се стига до апсурдни тврдења како сме ги сопреле со вето, па се до грозни цинични изјави од офцијални претставници. Оваа анти-бугарска кампања треба да престане и Бугарија е жртва во овој случај. Не сакаме ние да сме жртва. Не сакаме да го пренесуваме овој апсурден и измислен конфликт на бугарска територија. Ми се чини дека тоа што ние го зборуваме на официјално ниво, дека се плашиме од некакво македонско малцинство во Бугарија, е неодржливо“, вели тој.

Додава дека за нив луѓето од Македонија со бугарско потекло се Бугари. 

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com