Home » Павле Трајанов поднесе иницијатива до Уставниот суд за Хашките случаи

Павле Трајанов поднесе иницијатива до Уставниот суд за Хашките случаи

by Журнал

Претседателот на Демократски сојуз (ДС) Павле Трајанов денеска до Уставниот суд поднесе Иницијатива за поништување на Автентичното толкување на член еден од Законот за амнестија, со кое се запре постапката за четирите Хашки случаи: „Водство на ОНА“, „Липковско Езеро“, „Гробницата Непроштено, и „Мавровски работници“. Според ДС, ова толкување е спротивно на Уставот и Кривичниот законик, како и Женевските конвенции, со кои е дефинирано дека злосторствата против цивилите не застаруваат.

– Инаку по Автентичното толкување, се запре постапката за четирите Хашки предмети, цитираме: „се ослободуваат од гонење, се запираат кривичните постапки и потполно се ослободуваат од извршување на казната затвор лица за кои постои основано сомнение дека подготвиле или сториле кривични дела поврзани со конфликтот во 2001 година“, се вели во денешното соопштение од ДС.

Демократскиот сојуз смета дека Уставниот суд треба да ја прифати иницијативата и да донесе одлука за отстранување на правните пречки за продолжување на постапката по четирите Хашки случаи.

Лидерот на ДС Трајанов потенцира дека е потребна силна осуда на злосторствата од минатото, за како што вели, да може да градиме мирна и демократска иднина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More