Home » Павле Трајанов: Парламентот да создаде услови за да продолжи постапката за четирите хашки предмети од 2001 година

Павле Трајанов: Парламентот да создаде услови за да продолжи постапката за четирите хашки предмети од 2001 година

by Журнал

Наместо Владата да го сокрива барањето од Советот на Европа за расчистување на Хашките предмети “ВОДСТВО НА ОНА”, “ЛИПКОВСКО ЕЗЕРО”, “ГРОБНИЦА НЕПРОШТЕНО” и “МАВРОВСКИ РАБОТНИЦИ”, да предложи Собранието на Македонија да го суспендира автентичното толкување со кое Законот за амнестија (од 2002 година) ги опфати и овие четири Хашки предмети.

Согласно ЖЕНЕВСКИТЕ КОНВЕНЦИИ, воените злосторства над цивилно население не застаруват, затоа Собранието има обврска да создаде правни претпоставки за да се истражат овие тешки кривични дела против цивили и да се утврди одговорноста на сите вклучени во извршувањето на овие злосторства.

Почитувајќи го начелотo на презумпција на невиност, сите мора да се соочат со правдата и да понесат одговoрност.

Судот мора да донесе одлука да ги отстрани од вршење јавни функции сите за кои има основани сомненија дека се актери на овие злосторства.

Целосно го поддржуваме ставот на Советот на Европа: “Без цврсто осудување на злосторствата од минатото не може да се гради мирно демократско општество”.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More