Home » ПАТОЛОЗИТЕ ОД „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ДЕЛ ОД 30. СЕМИНАР ЗА ГИНЕКОЛОШКА ПАТОЛОГИЈА

ПАТОЛОЗИТЕ ОД „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ДЕЛ ОД 30. СЕМИНАР ЗА ГИНЕКОЛОШКА ПАТОЛОГИЈА

by Журнал

Патолозите од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ беа дел од 30. Семинар за гинеколошка цитологија, кој се одржа на Медицинскиот факултет во Нови Сад. Овој семинар е дел од курсот за континуирана медицинска едукација на цитоскринери, патолози и гинеколози, како и сите оние што се ангажирани околу превенцијата на ракот на грлото на матката.

Веќе трети пат по ред, нашите патолози учествуваат на овој семинар со теми од областа на гинеколошката цитологија, што е уште еден доказ за квалитетот на нашата цитологија во државата, па и регионот.

На годинешниот семинар како поканети предавачи од „Аџибадем Систина“ беа: проф. д-р Катерина Кубелка-Сабит и проф. д-р Џенгис Јашар.

Темите што ги презентираа нашите доктори беа од областа на раната детекција на инвазивниот сквамозен карцином на грлото на матката и дикцијата на ендометријалните карциноми во рутинските ПАП-анализи кај женската популација.

Професијата патолог, објаснуваат докторите, воопшто не е лесна, но признанијата од страна на организаторот во однос на нивната стручност и посветеност е најголемата награда за нив.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More