18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Парламентот на Чиле разгледува закон за задолжителна вакцинација против Ковид-19

Најчитани вести

Собранието на Чилe разгледува закон со кој вакцинацијата против коронавирусот ќе биде задолжителна, додека централно-десничарската влада планира да го вакцинира мнозинството од населението до средината на годината.

Нацртот на новиот закон ќе го измени постојното законско решение, кое веќе пропишува задолжителна вакцинација против сипаници, голема кашлица и други заразни болести.

Задолжителна имунизација против коронавирусот предложија членови на опозициската Христијанско-демократска партија, пренесува британскиот весник.

Чиле е првата јужноамериканска земја што започна со имунизација против Ковид-19.

Сантјаго потпиша договори за снабдување со вакцини со компаниите „Астра Зенека“, „Фајзер“ и „Синовак“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com