Home » Папата Франциск му испратил потпишан дрес на Меси

Папата Франциск му испратил потпишан дрес на Меси

by Журнал.мк

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Лионел Меси, добил потпишан дрес од папата Франциск. Дресот на напаѓачот на ПСЖ му го врачил монсињор Емануел Гобилардо, помошник бискупот на Лион и емисра на светата столица на Олимписките игри во Париз во 2024 година.

Поглаварот на римо-католичката црква, му возврати на Меси, откако играчот на „светците“, во октомври минатата година, му испрати потпишан дрес на ПСЖ со бројот 30.

Папата Франциск е Аргентинец, голем љубител на фудбалот и навивач на Сан Лоренцо од Буенос Аирес. Папата му се заблагодарил на Меси и ја поздравил неговата скримност.

Меси и Хорхе Берголио, кој стана папа во март 2013 година, се сретнаа во абгуст истата година во Ватикан.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More