Home » Панче Тошковски не оди во МВР, ќе биде генерален секретар на Владата?

Панче Тошковски не оди во МВР, ќе биде генерален секретар на Владата?

by Журнал.мк

Поранешниот технички министер за внатрешни работи Панче Тошковски, ќе биде генерален секретар на Владата што ќе ја предводи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пишува ТВ21, кој тврди дека неофицијалниот псисок на владини членови е веќе објавен.

Министер за внатрешни работи треба да биде Александар Јанев, кадар на ВМРО-ДПМНЕ од техничката влада во 2020, кога беше началник на Одделот за сузбивање на сериозен и организиран криминал. Подолу се останатите носители на функции:

Министер за одбрана – Игор Јанушев
Министер за внатрешни работи – Александар Јанев
Министер за правда – „ЗНАМ“
Министер за заедници – Љупчо Димовски
Министер за надворешни работи и трговија – Тимчо Муцунски
Министер за економски прашања – Алтернатива
Министер за финансии – Гордана Димитриевска
Министер за економија и труд – Бесар Дурмиши
Министер за енергетика – Сања Божиновска
Министер за земјоделство – Цветан Трипуновски
Министер за здравство – Арбен Таравари
Министер за образование и наука – Весна Јаневска
Министер за социјална политика – Фатмир Лимани
Министер за транспорт – Александар Николовски
Министер за екологија – Изет Меџити
Министер за спорт – Борко Ристевски

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More