Home » Паметни телефони кои најмногу зрачат – кој е прв на листата?

Паметни телефони кои најмногу зрачат – кој е прв на листата?

by Журнал.мк

„Bundesamt für Strahlenschutz“, германската федерална канцеларија за заштита од радијација, објави листа на паметни телефони кои најмногу зрачат.

Во денешно време сите секојдневно ги користиме мобилните телефони и тие нѝ се на дофат на рака 24 часа на ден.

Кога сме на работа и кога шетаме, телефонот нѝ е во џеб, кога се превезуваме и кога сме дома нѝ е во раце, кога спиеме е на масата до нас итн.

Бидејќи многу често користиме мобилен телефон и тој секогаш нѝ е блиску, прашање е дали истиот штети, а „Infographic Show“ нѝ го носи одговорот според информациите од „Bundesamt für Strahlenschutz“.

Моментално, телефонот кој убедливо најмногу зрачи е Motorola Edge.

Некогаш iPhone беше на врвот на листата, но Apple го промени тоа и сега овој телефон не е ни во топ 10.

Погледнете ја целата листа:

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More