Home » Пад на оценката за РСМ во извештајот на Фридом хаус

Пад на оценката за РСМ во извештајот на Фридом хаус

by Журнал.мк

„Циклични хибриди“ – во оваа група е сместена Македонија во најновиот извештај на Фридом хаус „Нации во транзит 2024″. Според оценката, таа е меѓу земјите во кои редовните промени во владејачката елита предизвикуваат недостиг на значајни структурни промени и каде ривалските партии, во кои доминираат личностите или личните определби на нивните лидери, постојано ги политизираат и заробуваат слабите институции.

Она што ја отсликува оваа категорија е „комбинацијата на политички плурализам и површни институционални промени“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More