Home » Овошка број 1 против холестерол, притисок и мозочен удар: Оние што ја јадат се здрави како дрен!

Овошка број 1 против холестерол, притисок и мозочен удар: Оние што ја јадат се здрави како дрен!

by Журнал.мк

Според научните истражувања, урмите се вистинска суперхрана што го штити телото од кардиоваскуларни болести!

Нејзините здравствени придобивки се многу големи, а ова се најважните осум:

1. Пребогати се со железо. Урмите се одличен извор на овој важен минерал и токму поради тоа им се препорачуваат на трудници, деца и на луѓе што страдаат од анемија.

2. Спречуваат дијареја. Урмите се богати со калиум, кој ја олеснува работата на цревата и го стимулира развојот на добрите бактерии.

3. Спречуваат констипација. Освен што спречува дијареја, урмите го решаваат и проблемот со констипација.

4. Ја чуваат витата линија. Ако сакате да спречите насобирање на масни наслаги, обидете се секој ден да јадете неколку урми на празен стомак. Но внимавајте да не претерате со урмите – преполни се со шеќер.

5. Го регулираат холестеролот. Урмите докажано го стабилизираат нивото на лошиот холестерол, така што ги прочистуваат крвните садови и имаат моќ да спречат формирање згрутчувања.

6. Го зајакнуваат срцето. Редовното консумирање урми ја спречува појавата на атеросклероза, главниот причинител на срцев удар.

7. Го регулираат крвниот притисок. Ако страдате од хипертензија, слободно можете да јадете урми, бидејќи не содржат натриум, а богати се со калиум. Исто така, 6 урми содржат речиси 80 мг магнезиум, кој е многу важен за здравиот крвоток.

8. Спречуваат мозочен удар. Благодарените на калиумот што го содржат, урмите можат да спречат мозочен удар доколку ги консумирате редовно.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More