Home » Овесни снегулки за хранлив појадок

Овесни снегулки за хранлив појадок

by Журнал.мк

Овесни снегулки – тие се евтини, се подготвуваат лесно, а изобилуваат со хранливи материи. Богати се со влакна, па секако нема да огладнете после само еден час, ниту пак ќе бидете прејадени,па нема да имате „место“ за ручекот.

Токму поради овие факти овесните снегулки претставуваат совршен оброк, а најголем бенефит од нив може да имате ако ги консумирате во утринските часови – еве и три причини за тоа овесните снегулки изобилуваат со влакна коишто помагаат во одржувањето на телесната тежина.

Диететските влакна се исклучително важни за намалување на нивото на холестеролот, а ако го намалите холестеролот, го намалувате и ризикот за срцеви заболувања. На крајот на краиштата, еден од нив се и диететските влакна. Телото ги вари бавно, па шеќерот во крвта постепено се зголемува, што штити од дијабетес тип два.

Овесот е богат со антиоксиданти кои можат да помогнат во намалувањето на крвниот притисок, преку поттикнување на продукцијата на азотен моноксид.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More