Home » Ова е првата најбарана дестинација за ова лето

Ова е првата најбарана дестинација за ова лето

by Журнал.мк

Мнозинството Европејци планираат да патуваат на одмор оваа година, а Хрватска е меѓу првите десет најбарани дестинации, особено за лето, според новата студија на Европската комисија за патувања (ETC) презентирана на состанокот на ETC во Литванија.

Хрватска е на 7-то место на најбарани дестинации

Ова е 18-то истражување на ETC за намерите за туристички патувања во Европа, спроведено во април оваа година на примерок од речиси 6.000 возрасни лица од 10 земји – Германија, Обединетото Кралство. Франција, Холандија, Италија, Белгија, Швајцарија, Шпанија, Полска и Австрија – од кои 75 отсто во 2024 година или 3 отсто повеќе отколку во 2023 година планираат да патуваат меѓу мај и октомври.

Најмногу ќе патуваат оние на возраст од околу 55 години, 81 отсто од нив, а мнозинството Европејци или 60 отсто планираат барем едно патување низ регионот (Европа), додека најпопуларни месеци за патување се јули и август, за 44 отсто од нив. Повеќето од нив, околу 36 отсто, сакаат да се одморат на сонце и плажи и да ги посетуваат градовите на кратко („градски паузи“), а потоа следат мотиви како убавината на пејзажот, локалната кујна, атракции и други.

Во тоа истражување, меѓу преферираните дестинации во Европа за одмор, Хрватска е во првите десет, односно на седмото место, додека првите две се Италија и Шпанија, а потоа следат Франција, Грција, Германија, Португалија, а по Хрватска на десеттото место. се и Австрија, Велика Британија и Турција.

ЕТЦ коментира дека Шпанија вообичаено привлекува најголем број редовни посетители, а потоа следат Грција, Италија и Франција. За Грција, Португалија и Хрватска тие предвидуваат дека во пролетта и летото 2024 година ќе бидат домаќини на повеќе нови посетители од другите дестинации. Тие наведуваат и дека меѓу 10-те пазари каде што го спровеле истражувањето, во 2024 година, во следните шест месеци најмногу имаат намера да патуваат туристи од Италија, Шпанија, Полска, Обединетото Кралство и Холандија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More