22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Ова е хибридната верзија на „Bentley Bentayga“ (ФОТО/ВИДЕО)

Најчитани вести

„Bentley“ го обнови својот прв кросовер во средината на 2020-та година. „Bentayga“ тогаш помина низ задолжителен 5-годишен циклус за освежување на пазарот, добивајќи козметички и инженерски надградби. За погонот беа достапни мотори V8 и W12, а британската компанија подготвуваше ажурирана хибридна верзија.

Сега хибридната верзија на обновениот „Bentley Bentayga“ е официјален факт, повторно е верзија со можност за полнење во штекер и километража на електрична енергија само до 50 километри (според стариот „NEDC“ циклус). За таа цел е достапна литиум-јонска батерија со капацитет од 17,6 киловат часови.

За погонот на ажурираниот модел се грижи добро познатата комбинација пред фејслифтот на мотор со внатрешно согорување и електромотор: трилитарски V6 со 340 ks и 450 Nm и електромотор со 128 ks и 350 Nm. Вкупната моќност на двата агрегати е 450 коњски сили и вкупниот вртежен момент е 700 Nm. Системот дозволува забрзување од 0 до 100 km/h за 5,5 секунди и максимална брзина од 254 km/h.

Покрај тоа што поминува само 50 km на електрична енергија, хибридниот „Bentayga“ може да го стори тоа со брзина од 135 км на час. Постојат три начини на движење – електричен, хибриден (со работа на двете единици) и оној што го користи првенствено моторот со внатрешно согорување и ја штити батеријата. Вториот може да се полни на станица со капацитет од 7,2 kW, а неговото полнење трае два и пол часа. Исто така, постои посебна функција на системот за навигација, кој автоматски го менува режимот на погон во зависност од планираната маршрута.

Кога станува збор за надградба на дизајнот, дотерувањето на „Bentayga Hybrid“ логично ги следи промените од конвенционалните варијанти. Така, има ажуриран преден дел со помасовна решетка, матрични „LED“ светла и променет дизајн на фаровите напред и назад.

Во кабината фокусот е на инфо-забавниот систем со 10,9-инчен дисплеј, кој има намален број на физички копчиња, а некои од претходните опции веќе се дел од основната опрема.

„Bentayga PHEV“ е првиот хибриден модел на британската марка, а оваа година ќе следи електрифицирана верзија на „Bentley Flying Spur“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com