Home » Отворени избирачките места за претседателските избори во Иран

Отворени избирачките места за претседателските избори во Иран

by Журнал.мк

Во Иран денеска се отворени избирачките места за претседателските избори, соопшти министерот за внатрешни работи на земјата Ахмад Вахиди.

Британскитре меидуми јавуваат дека претходно врховниот ирански лидер, ајатолахот Али Хамнеи, ги повика гласачите да излезат на гласање во што поголем број бидејќи тоа е неопходно за да се „победи непријателот“.

-Било кој, кој е дури и малку против револуцијата… или исламскиот систем, не ви е од корист, рече Хамнеи.

Овие вонредни претседателски избори се организираат бидејќи иранскиот претседател Ебрахим Раиси загина минатиот месец во хеликоптерска несреќа, заедно со шефот на дипломатијата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More