Home » Остри критики за маската со Исус и крстот од гајби: МПЦ наместо седенки со амбасадори да ја осуди оваа маска

Остри критики за маската со Исус и крстот од гајби: МПЦ наместо седенки со амбасадори да ја осуди оваа маска

by Журнал

Со барање да реагира Синодот на МПЦ, резултираше имитацијата на Исус и крстот од пивски гајби на Вевчанскиот карневал. Новинарот Марјан Николовски упати остра критика и осуда. Потсети дека пред неколку години бил сквернавен Исламот и дека имало пракса тоа да не се повторува.

„Пред неколку години кога на сличен начин беше сквернавен Исламот, беше воспоставена пракса да се избегнуваат маски со навредлива содржина кон верските чувства. Ова е класично сквернавење на Христијанството и неговиот столб, Распетието и Воскресението. МПЦ, Синодот, владиците, наместо да се занимава со предмети за екскомуникација на новинари, и со седенки со странски амбасадори, уште вечерва да ја осуди оваа маска и да побара одговорност“, напиша Николовски кој со години ја следи тематиката поврзана со веронауката.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More