Home » Оставка на Ковачевски најверојатно на 26 јануари

Оставка на Ковачевски најверојатно на 26 јануари

by Журнал

Премиерот Димитар Ковачевски најдоцна до 26-ти јануари ќе треба да поднесе оставка од функцијата, за да може да се формира техничката Влада.

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска на брифинг со новинарите рече дека до него нема известување дека партиите се договориле за датумот за избори. Но рече дека од медиумите е информиран дека тоа може да биде 8-ми мај.

“Ако изборите се одржат на 8 мај како што се пишува во медиумите тогаш на 28 февруари или 70 дена порано треба да се распишат изборите, а на 26-27 јануари да се фирмира техничка Влада. До мене до сега не е стигната информација од партиите дека е договорено изборите да се одржат на 8 мај заедно со претседателските”, рече претседателот на Собранието Талат Џафери.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More