Home » Oсмани: Со Бугарија имаме нов политички моментум, нефер е истиот да се загрозува

Oсмани: Со Бугарија имаме нов политички моментум, нефер е истиот да се загрозува

by Журнал.мк

Ги повикувам јавно сите колеги, сегашни и поранешни, да покажеме доблест и фер однос едни кон други, да го задржиме нивото и довербата кои долги години и меѓусебно ги градевме, напиша на социјалните мрежи министерот за надворешни работи, Бујар Османи, како реакција на денешната изјава на Никола Димитров кој рече дека нема доверба во министерот зошто тој сака спорот со Бугарија да го реши по секоја цена.

„Моите лични позиции, како Министер за надворешни работи и како човек апсолутно соодветствуваат со државните позиции кои како Влада активно ги застапуваме, и тоа: и кога заеднички ги градевме државните интереси при создавањето на Договорот од Преспа; и кога заеднички го создававме Договорот за пријателство со Бугарија; а и сега, кога повторно разговараме за надминување на разликите со нашите соседи“, се наведува во реакцијата на Османи.

Почитувани, Во интерес на правилно информирање на јавноста, дозволете да информирам за начинот на кој се водат…

Posted by Bujar Osmani on Wednesday, January 12, 2022

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More