Home » Османи разговараше со Сенаторот кој ја предложи Резолуцијата за подршка на ЕУ интеграцијата на Северна Македонија

Османи разговараше со Сенаторот кој ја предложи Резолуцијата за подршка на ЕУ интеграцијата на Северна Македонија

by Журнал.мк

Резолуцијата во Сенатот на САД уште една потврда дека членството на Северна Македонија во ЕУ нема алтернатива.

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари телефонски разговор со американскиот сенатор, Питер Велч.

За време на разговорот министерот Османи упати благодарност до сенаторот Велч за поднесувањето на Резолуцијата во Сенатот на САД за поддршка за членството на Северна Македонија во ЕУ. Воедно, нагласи дека Резолуцијата, која е поддржана од сенатори од Демократската и од Републиканската партија, од една страна претставува дополнителна потврда дека нашиот евро-интегративен процес нема алтернатива, но истовремено е и охрабрување до Унијата дека треба да се забрза нашиот пат до полноправно членство.

“Резолуцијата е уште една демонстрација за силната поддршката од САД за евроинтегративниот процес на Северна Македонија и доказ за силното сојузништво меѓу двете земји во исполнувањето на споделената стратешка цел – нашето членство во ЕУ. Тоа е и на линија на нашите заеднички заложби во рамки на Стратешкиот дијалог со САД, што го лансиравме со државниот секретар Блинкен во јуни 2022 г.”, истакна Османи

Соговорниците, осврнувајќи се на текстот на резолуцијата, го поздравија напредокот на Северна Македонија во спроведувањето на реформската агенда, поддршката за Украина, како и долгогодишното стратешко партнерство и НАТО сојузништво меѓу двете земји. Истовремено, беше истакнато и силното лидерство на Северна Македонија за време на претседавањето со ОБСЕ минатата година и конкретно неодамнешната посета на државниот секретар Блинкен на земјава и остварената средба со министерот Османи.

Резолуција за поддршка за влезот на Северна Македонија во Европската Унија е спонзорирана од демократскиот сенатор од Вермонт Питер Велч, демократската сенаторка од Њу Хемпшир Џин Шахин и републиканските сенатори од Небраска и Северна Каролина, Пит Рикетс и Том Тилис.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More