Home » Османи: Избркав 17 руски дипломати, ги фатив како комуницираат со луѓе во важни институции

Османи: Избркав 17 руски дипломати, ги фатив како комуницираат со луѓе во важни институции

by Журнал.мк

Министерот за надворешни работи Бујар Османи синоќа во емисијата „Политика“ соопшти колку руски дипломати протерал во рок од 2 години од неговиот мандат како главен дипломат.

„Само во последните 2 години протерав 17 руски дипломати од Македонија, ги прогласив за персона нон грата. Знаеш зошто ги објавив? Затоа што ги фатив како директно комуницираат со луѓе во важни институции“, рече меѓу другото министерот Османи.

„Не за Русија, да за Европа, е најважното мото во наредните години, бидејќи мора да направиме конечно раздвојување на руското влијание во оваа мултиетничка држава“, заклучи Османи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More