Home » „Оскаровска гала вечер“ на 28 февруари во Националната опера и балет: Ќе се изведат наградени филмски песни

„Оскаровска гала вечер“ на 28 февруари во Националната опера и балет: Ќе се изведат наградени филмски песни

by Журнал

На 28 февруари, во Националната опера и балет (НОБ) од 20 часот за првпат ќе се одржи Оскаровска гала вечер, во пресрет на 96. доделување Оскари. Од НОБ најавуваат дека најубавите филмски песни наградени со Оскар ќе ги изведат поп и оперски пејачи во придружба на Оркестарот на НОБ и Националниот џез оркестар.

Диригент е Бисера Чадловска, а настанот е во режија на Дејан Прошев. Водителка ќе биде Миланка Рашиќ, долгогодишен македонски коментатор на Оскарите.

Дел од учесниците кои ќе настапат се Наде Талевска, Андријана Јаневска, Маја Гроздановска-Панчева, Ана Петановска, Ана Мицковска, Игор Дурловски, Горан Наумовски, Даниел Данн и Христијан Тоневски. Настанот ќе започне со црвен тепих во 19:30 чaсот.

Церемонијата на Академијата за филмска уметност и наука е закажана на 11 март во Лос Анџелес.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More