Home » Ореви – здрава ужина за нашето здравје

Ореви – здрава ужина за нашето здравје

by Журнал

Оревите се богати со антиоксиданси, здрави влакна, протеини, витамини и минерали. Се препорачува да се јадат сирови, без преработка, за да не ја загубат ефикасноста. Додавањето ореви во вашата секојдневна исхрана може да биде исклучително корисно, особено ако ги користите како замена за помалку хранлива храна.

Оревите ги исполнуваат критериумите за „здрава храна за срце“. Тие се ниски со натриум, заситени масти и трансмасти и содржат најмалку 10% од препорачаната дневна вредност на витамини А и Ц, железо, калциум, протеини или диетални влакна.

Бројни истражувања покажале дека консумирањето ореви може значајно да го намали стареењето. Оревите се одлична ужина за нашето здравје, а пред сè имаат одлично дејство на мозокот и меморијата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More