Home » Орбан: Унгарија разви „европски контра-модел“

Орбан: Унгарија разви „европски контра-модел“

by Журнал.мк

Унгарија разви „европски контра-модел“ заснован на принципите на нулта миграција, економија заснована на работа, целосна вработеност, силни семејства, ниски даноци и „разумна зелена транзиција“, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан на 30. конгрес на владејачката партија Фидес.

Орбан оцени дека Французите, Германците и Италијанците ќе дадат, како што наведе, „половина живот“ за повторно да имаат земја без мигранти.

Орбан рече дека унгарската политика „нулта миграција“ гарантира дека само оние на кои им е дозволен влез можат да бидат на унгарска територија.

„Унгарија во моментов е најбезбедната земја во Европа, што е особено јасно во светло на протерористичките конфликти на улиците во Западна Европа“, рече Орбан.

Орбан денеска беше реизбран за претседател на Фидес, на 30-от конгрес на таа владејачка партија.
Конгресот ги избра Габор Кубатов, Силард Немет, Лајош Коса и пратеникот во Европскиот парламент Кинг Гал за заменици лидери на партијата, пренесе агенцијата МТИ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More