Home » Орбан: Унгарија нема да учествува во можни операции на НАТО во Украина

Орбан: Унгарија нема да учествува во можни операции на НАТО во Украина

by Журнал.мк

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Будимпешта нема да испраќа свои војници во случај на потенцијално учество на НАТО во војната во Украина.

-Украинците мислат дека колку повеќе држави вклучуваат во војната против Русите, толку повеќе имаат шанси за победа, затоа бараат вмешување на Европската унија, па и на целиот свет во војната. Од украинскиот гледна точка, ескалацијата на војната е логична, сепак, ние Унгарците знаеме дека треба да останеме надвор од војната, бидејќи влегувањето во војна би било против унгарските национални интереси, изјави Орбан.

Тој додаде дека Унгарија не може да го поддржи Холанѓанецот Марк Руте како нов генерален секретар на Алијансата кога Јенс Столтенберг ќе замине во октомври, бидејќи, како што рече, „тој се залага за ставот дека сите членки на НАТО мора да се посветат на учество во воени акции надвор од територијата на Алијансата“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More