Home » Орбан: Ќе го поддржам холандскиот премиер за шеф на НАТО, но со овие услови

Орбан: Ќе го поддржам холандскиот премиер за шеф на НАТО, но со овие услови

by Журнал.мк

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека може да го поддржи холандскиот премиер во заминување Марк Руте за функцијата генерален секретар на НАТО доколку се исполнат одредени услови.

Руте мора да се извини за „навредливите забелешки“ што ги даде за Унгарија, рече Орбан во интервју за порталот „Мандинер“, финансиран од владата.

Тој, исто така, мора да се согласи дека Унгарија не мора да учествува во какви било воени мисии на НАТО насочени против Русија во Украина, рече Орбан.

Мандатот на актуелниот генерален секретар на НАТО, Норвежанецот Јенс Столтенберг истекува во октомври. Потребен е консензус на Алијансата од 32 земји за да се избере наследник.

Во моментов, сите земји-членки освен Романија и Унгарија го поддржуваат Руте.

Романија има свој кандидат за највисокото место во НАТО – претседателот Клаус Јоханис, чиј втор мандат завршува наесен и кој не може повторно да се кандидира.

„Ја поддржуваме Романија“, рече Орбан во интервјуто за Мандинер. Неговите коментари за предусловите за Руте очигледно се однесуваат на повлекувањето на кандидатурата на Јоханис. Унгарија е членка на НАТО од 1999 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More