Home » Oppo Reno7 серијата објавена за глобалниот пазар

Oppo Reno7 серијата објавена за глобалниот пазар

by Журнал.мк

Oppo ја претстави Reno7 серијата во Кина во ноември 2021 година, а сега линијата конечно го почнува своето глобално лансирање. Првиот пазар е Индија, каде што се одржа претставувањето на Oppo Reno7 Pro со главна камера од 50 MP со Sony IMX766 сензор.

По него следуваше стандардната варијанта наречена Oppo Reno7, која се разликува од кинеската во некои клучни области како што се чипсетот и големината.

Oppo Reno7 Pro доаѓа со чипсет Dimensity 1200 Max со 5G можности и 12 GB RAM. Компанијата тврди дека меморијата може да се прошири до 7GB со проширување на Dynamic RAM со користење на дел од 256GB простор за складирање на фајлови што не се потребни веднаш.

Од предната страна, Reno7 Pro има AMOLED екран од 6,5-инчи со 90Hz стапка на освежување и отвор во горниот лев агол за селфи камерата од 32 MP со Sony IMX709 сензор.

На задната страна, главниот сензор од 50 MP (1/1,56″) f / 1.8S е заеднички со Find X3 Pro. Ултрашироката и макро камера од 8 MP и 2 MP не се толку импресивни, но севкупно се многу солидна избор.

Глобалниот Oppo Reno7 модел има Dimensity 900 чипсет во споредба со кинеската верзија на Snapdragon 778G. Направен е во 6nm технологија и има јадра со високи перформанси кои работат на 2,4 GHz. Смартфонот ќе се продава со 8GB RAM и 256GB простор за складирање.

Неговиот AMOLED екран од 6,43 инчи со брзина на освежување од 90 Hz и стапка на земање примероци на допир од 180 Hz одговара на кинеската верзија, како и поставките на камерата. Тоа значи селфи камера од 32 MP и главна камера од 64 MP на задната страна. Има и ултраширок сензор од 8 MP и макро сензор од 2 MP што го дели со Reno7 Pro.

Бидејќи телефонот доаѓа со различен чипсет, Oppo мораше да направи некои измени во внатрешноста. Дебелината малку се зголеми на 7,8 мм, но тежината се намали за 12 г на 173 грама, во споредба со кинескиот Renо 7.

Oppo Reno7 ќе пристигне во сина и црна боја, цената почнува од 390 долари. Почетокот на продажбата продажба е закажан за 17 февруари.

Renault 7 Pro ќе биде достапен во сина и црна боја на истите канали како и неговиот стандарден брат за 535 долари, почнувајќи од 8 февруари.

На настанот беше претставен и Oppo Watch Free, кој е уред што ги поврзува категориите паметни нараквици и паметни часовници со своето правоаголно куќиште. Има 1,64-инчен AMOLED екран и компанијата ветува долг век на батеријата. Цената изнесува околу 80 долари

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More