Home » „Опен-АИ“ веќе не ја забранува употребата на технологијата за воени цели

„Опен-АИ“ веќе не ја забранува употребата на технологијата за воени цели

by Журнал

Американската компанија „Опен-АИ“ ја промени политиката за јасна забрана за употреба на нејзината технологија со вештачката интелигенција за „воени и армиски“ цели.

Делот за забраната е отстранет во новиот напис на страницата од 10 јануари, „за да биде појасно и да обезбеди повеќе насоки за конкретни услуги“, според описот на промените.

Сепак, „Опен-АИ“ сè уште ја забранува употребата на своите „големи јазични модели“ (ЛЛМ) за сè што може да предизвика штета и ги предупредува луѓето да не ги користат неговите услуги за „развивање или користење оружје“.

Компанијата засега нема производ што директно би можел да убие некого или да предизвика физичка штета. Но, технологијата на „Опен-АИ“ може да се користи за задачи како што се создавање код и обработка на нарачки за купување работи што би можеле да се користат за убивање луѓе.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More