Home Автомото “Opel” го претстави “Rocks-e Kargo” – мал електричен градски доставувач

“Opel” го претстави “Rocks-e Kargo” – мал електричен градски доставувач

by admin

Германскиот произведувач го претставил лесното економично возило “Rocks-e Kargo” кое во суштина “Citroen My Ami Cargo” со “громот” на “Opel”.

По моделот “Rocks-e”, “Opel” а лансирал и неговата “товарна” верзија која во името го има додатокот “Kargo”. “Rocks-e Kargo” поседува само возачко седиште, додека тоа за совозачот е заменето со товарен простор со капацитет од 400 литри и носивост од 104 килограми.

Со должина од вкупно 2,41 метар, не бара многу места за паркинг во урбани средини, а радиусот на вртење од 7,2 метри го прави многу агилен.

Батеријата со капацитет од 5,5 kWh овозможува автономија во возењето од околу 75 километри, додека силата а електромоторот е 12 коњски сили. Автомобилот се полни за четири час.

Интересно е дека “Opel Rocks-e Kargo” според класификацијата на возила во ЕУ се вбројува во квадрицикл (Б1 Категорија).

“Opel” ќе почне да прима први нарачки од купувачите во Германија и Холандија во текот на оваа година, а потоа ќе уследи и продажба и на останатите европски пазари.

Цената засега не е позната, но доколку како ориентер се земе сестринскиот електричен “Citroen Ami Cargo”, би требало да се движи околу 10.000 евра.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More