15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

“Opel” го претстави “Rocks-e Kargo” – мал електричен градски доставувач

Најчитани вести

Германскиот произведувач го претставил лесното економично возило “Rocks-e Kargo” кое во суштина “Citroen My Ami Cargo” со “громот” на “Opel”.

По моделот “Rocks-e”, “Opel” а лансирал и неговата “товарна” верзија која во името го има додатокот “Kargo”. “Rocks-e Kargo” поседува само возачко седиште, додека тоа за совозачот е заменето со товарен простор со капацитет од 400 литри и носивост од 104 килограми.

Со должина од вкупно 2,41 метар, не бара многу места за паркинг во урбани средини, а радиусот на вртење од 7,2 метри го прави многу агилен.

Батеријата со капацитет од 5,5 kWh овозможува автономија во возењето од околу 75 километри, додека силата а електромоторот е 12 коњски сили. Автомобилот се полни за четири час.

Интересно е дека “Opel Rocks-e Kargo” според класификацијата на возила во ЕУ се вбројува во квадрицикл (Б1 Категорија).

“Opel” ќе почне да прима први нарачки од купувачите во Германија и Холандија во текот на оваа година, а потоа ќе уследи и продажба и на останатите европски пазари.

Цената засега не е позната, но доколку како ориентер се земе сестринскиот електричен “Citroen Ami Cargo”, би требало да се движи околу 10.000 евра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com