19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

ОН изразија загриженост поради одолговлекувањето издавање визи од САД

Најчитани вести

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш повеќе пати изрази загриженост до Вашингтон подари одолговлекувањето при издавање визи за руски и службеници од други држави кои доаѓаат во седиштето на Светската организација во Њујорк, изјави портпаролот на ОН Стефан Дижарик, откако Москва го обвини Гутереш дека го игнорира проблемот.

Москва соопшти дека Вашингтон намерно го одложува издавањето визи за руските службеници, што би можело дополнително да ги отежне веќе затегнатите односи меѓу двете држави.

– Со месеци, генералниот секретар и Правниот совет на ОН изразуваа загриженост до високи функционери на земјата домаќин на ОН, истакна Дижарик во соопштение.

Во најновиот извештај на Комитетот на ОН за односи со САД, земјата домаќин на Светската организација, се наведува дека и други земји, како Кина, Северна Кореја, Иран, Сирија и Куба, се жалат проблеми од страна на американските власти при издавање визи за нивните службеници.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com