Home » ОН: 109 Палестинци убиени, 296 ранети во Појасот Газа од понеделник до среда

ОН: 109 Палестинци убиени, 296 ранети во Појасот Газа од понеделник до среда

by Журнал.мк

Најмалку 109 Палестинци беа убиени, а 296 ранети во израелските напади врз Појасот Газа од понеделник до среда попладне, вклучително и жени и деца кои беа убиени во нападите на станбени куќи во Рафах, соопшти канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања (UNOCHA) врз основа на податоците добиени од Министерството за здравство во Газа контролирано од Хамас.

УНОЧА соопшти дека 32 лица биле убиени во шест израелски напади врз Рафах, меѓу кои 11 деца и осум жени.

Девет лица, меѓу кои четири деца и две жени, загинаа во израелски напад врз бегалски камп југоисточно од Рафах.

Девет лица загинаа во нападот во Источен Рафах, меѓу кои четири деца и три жени.

Две деца и две жени загинаа кога беше погодена нивната куќа во источниот дел на Рафа.

Пет лица, меѓу кои една жена и едно дете, загинаа во израелски напад врз куќа во Западен Рафа.

Според УНОЧА, во два одделни напади на истокот и западот на Рафах загинаа уште пет лица, пренесе Ал Џезира.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More