Home » Охрид некогаш: Плакат за претставата „Печалбари“ од далечната 1951 година

Охрид некогаш: Плакат за претставата „Печалбари“ од далечната 1951 година

by Lina Muslija

Драма со музика и песни од македонскиот живот, во 4 чина и 7 слики, стои на плакатот, на кој се напишани и имињата на 18-те глумци кои играат во претставата. Информациите на плакатот откриваат и дека претставата била закажана за 27-ми мај 1951 година во салата на „Горица“.

– Плакат за претставата „Печалбари“ во изведба на Градскиот народен театар во Охрид од мај 1951 годин, напиша членот во групата Go Ce Tunt во описот на фотографијата.

И оваа фотографи е вистинска „временска машина“ и не враќа во едно многу поедноставно и преубаво време. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: Охрид слики од минатото

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More